Max Fm'e Konuk Olan Solaroğlu Kazalara Karşı Kampanyalarını Anlattı.

turknorosirurji.org.tr /

www.maxfm.com.tr - 15.07.2009

Max Fm'de konuğumuz bu kez bir sosyal sorumluluk projesini uygulayan Türk Nöroşirürji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İhsan Solaroğlu oldu.

Türk Nöroşirürji Derneği Önce Düşün Kurulu, Türkiye'de her yıl binlerce can kaybına yol açan trafik kazalarının önlenmesine yönelik kampanya başlattı.

Bu kampanya ile ilgili olarak Solaroğlu da Max Fm Morning Show’da Özgür’e konuk olarak bilgiler verdi.

Türk Nöroşirürji Derneği çatısı altında kurulan Önce Düşün Kurulu'nu anlatan Solaroğlu, amaçlarının kafa ve omurilik travmalarını en aza indirmek için gerekli eğitim etkinliklerinde bulunmak, bunun için özellikle ilkokuldan başlayarak gençlere ve erişkinlere riskli davranışlardan vazgeçirici programlar hazırlamak olduğunu söyledi.

Doç. Dr. İhsan Solaroğlu yaralanmalardan korunma, şiddetini ve sayısını azaltmak için öncelikli olarak trafik kazalarının azalması ve bunun için de sürücülerin çok dikkatli ve duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Pek çok sürücünün emniyet kemeri kullanmayarak hem kendini hem de başka hayatları tehlikeye soktuğunu söyleyen Solaroğlu, “Vücudun korunması için önce aklın kullanılması gerekiyor” dedi.

Bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Başkentin ana güzergahlarındaki tabelalara, yolcu ve araç sürücülerini uyaran duyurular asıldı.

Zira buna fazlasıyla ihtiyaç var; istatistiklere bakıldığında trafik kazaları ve bunun sonucunda yaşanan ölüm ve kalıcı yaralanmaların sayısında pek de azalma olduğu görülmüyor.

Rakamlara göre, 2006 yılında meydana gelen 728 bin 755 trafik kazasında 4 bin 633 kişi yaşamını yitirdi, 169 bin 80 kişi de yaralandı. 2007 yılında kaza sayısında yine artış yaşandı. 825 bin 561 kazanın sonunda 5 bin 7 kişi hayatını kaybetti, 189 bin 57 kişi yaralandı. 2008 yılında da 929 bin 304 trafik kazası yaşandı ve 4 bin 228 kişi öldü, 183 bin 841 kişi yaralandı.

Doç. Dr. Solaroğlu’nun açıklamalarına göre, yaralanmaların çoğu 18 - 24 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor. Yaralanmalar kalıcı hasar da yaratabileceğinden bu kazalar sıkıntılı, aynı zamanda maddi külfeti ağır bir yaşamı da beraberinde getiriyor.

Max Fm’e konuk olan Türk Nöroşirürji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İhsan Solaroğlu kaza riskinin sıfıra inmeyeceği ancak yaralanma riskinin düşürülebileceğini vurgulayarak, “Vücudunu korumak için aklını kullan” sloganının dikkate alınmasını istedi.

Haber: Nilüfer Kızılkaya